
20 dec Förlust mot Västerås
Med tre raka matcher utan förlust och en hyfsat komfortabel seger hemma i SBB Arena för drygt en månad sedan mot Västerås så kunde Bollnäs inte jaga i kapp ett defensivt starkt VSK.
Matchen inleddes trevandes och försiktigt från bägge lagen i ABB Arena Syd. Västerås var det lag som försökte spela anfallsbandy men Bollnäs försvarar bra och lyckas reda ut situation efter situation. När Bollnäs håller boll backar Västerås hem och stoppar Bollnäs försök till anfall i ett kompakt försvar vilket gör att Bollnäs tvingas vända ur och börja om. Ungefär så ser det ut till den 26:e spelminuten när Tobias Nyberg bryter upp på högerkanten och ser en släpande Oscar Gröhn komma på vänsterkanten och genom en passning snett inåt bakåt gör han Gröhn friställd som ostört sätter bollen bakom Erik Persson till 1-0. Bollnäs går nu in i en jakt för kvittering och Västerås är tvungna att gå på kropp för att stoppa Bollnäs försök till återhämtning vilket resulterar i en utvisning på Viktor Spångberg och flertalet resultatlösa frislag.
I matchminut 37 kvitterar äntligen Bollnäs genom Erik Pettersson som plockar upp en boll av Joel Wigren och åker genom Västerås mittfältsblockad där han sen avlossar stora bössan från straffområdslinjen. Under den sekvensen kändes det som om Bollnäs började växa in i matchen igen innan den första kallduschen för kvällen kom. Två minuter efter Petterssons kanon tråcklar Vilgot Müller fram bollen i Bollnäs straffområde till Martin Flodström som gör 2-1 till hemmalaget. Resterande av den första halvleken blev lite av en transportsträcka där Västerås gjorde ett par attacker på kanterna och skapade ett par hörnor utan resultat. Bollnäs hade svårt att ta sig igenom ett bevakande Västerås som ville behålla sin ledning till halvtidsvilan.
I andra halvlek inleder Västerås med en stark offensiv och skapar läge direkt när Martin Landström ställer Bollnäs försvar med en chip till Oscar Gröhn som på halvvolley prickar in 3-1 redan efter två minuters spel. Bollnäs visar ändå att man har en plan och blir farligare och farligare på offensiv planhalva. Det kommer ytterligare en reducering efter 60 minuters spel när Anton Dahlberg driver upp på högerkanten och lyrar in en perfekt boll till Denis Sadakov som blir helt ensam från straffpunkten och prickskjuter in 3-2. Efter det målet får Erik Persson i Bollnäsmålet göra några svettiga aktioner innan det är dags för kalldusch nummer två för kvällen när Pontus Vilén hittar fram till Victor Spångberg som åter igen utökar till en tvåmålsledning för Västerås.
Bollnäs har på inget vis gett upp denna match och härförare Erik Pettersson visar laget åt vilket håll målet ligger och försöker gång på gång mycket hårt uppvaktad av Västerås defensiv bryta igenom men blir tyvärr lite ensam längst fram vid fronten. Men till slut lyckas han fånga upp en boll och nu var siktet inställt på ytterligare en reducering och så blev fallet. 4-3 i den 80:e matchminuten, den bandy som Bollnäs visar sista 20 av matchen önskar sig nog alla supportar i julklapp inför den stundande annandagen och resterande av säsongen, för nu spelar Bollnäs med kreativitet, genombrott och vilja. Tyvärr så kommer den sista kallduschen för kvällen när Martin Landström assisterad av Robin Andersson lirkar in en boll från kortlinjen och fastställer slutresultatet till 5-3.
Bollnäs gör en bra match ikväll och speciellt dom sista 20 minuterna, Västerås stod för en taktiskt säker defensiv och var som en mur från mittlinjen och bakåt. Att aldrig ge upp är en Bollnäs största styrkor denna säsong så här långt, det räckte inte hela vägen idag tyvärr.
Att falla med flaggan i topp är en klyscha men jag väljer att använda den efter kvällens förlust.
Nu tar vi lite ledigt och umgås med familj och vänner, äter gott och mår bra innan det vankas annandagsderby hemma i SBB Arena på torsdag
Piero Eriksson




















