Tatu Ässämäki. Bollnäs-Edsbyn 251128. Foto: Anders Gårdestig

Tatu Ässämäki inför Sandviken: ”Det blir jämnt och tufft”

På tisdag väntar en ny cupmatch när Bollnäs ställs mot Sandviken. Tatu Ässämäki ser fram emot en tuff uppgift och chansen till revansch efter lagens jämna träningsmatch tidigare under försäsongen.

Sandviken har fått en stark start på både försäsongen och cupspelet. När lagen möttes senast stod Bollnäs för en bra inledning, men hade svårt att omsätta spelet i mål.

– Det känns lite som revansch efter träningsmatchen. Det var en jämn kamp och vi var ganska bra under de första 35 minuterna, men lyckades inte göra så många mål. Det kommer att bli jämnt och tufft igen, säger Tatu Ässämäki.

Tatu har spelat både på mittfältet och i försvaret, men är tydlig med var han trivs allra bäst.

– Jag trivs bäst på backplatsen. Där kan jag styra spelet lite mer, får mer tid med bollen och kan hitta de rätta lägena tillsammans med de andra spelarna.

En av spelarna som Bollnäs försvar behöver hålla extra uppsikt över är Sandvikens nyförvärv Christoffer Edlund. Den rutinerade målskytten har under många år varit en av svensk bandys främsta offensiva spelare.

För Tatu handlar det dock inte om att en enskild försvarare ska stoppa Sandvikens spetskompetens.

– När vi möter de stora spelarna i serien måste alla vara påkopplade. Vi behöver försvara tillsammans så att det inte uppstår för många luckor och ytor på vår planhalva.

”De bästa två åren jag har haft”

Den kommande säsongen blir Tatus tredje i den orangeblå tröjan. Han beskriver tiden i Bollnäs som mycket positiv, både på och utanför isen.

– Jag måste säga att det här är de bästa två åren jag har haft. Det tredje året har också börjat riktigt bra. Nu har jag dessutom fått hit min bror och får spela tillsammans med honom, vilket vi tidigare bara har gjort i landslaget.

– Det är väldigt roligt och jag tycker att det ser jättebra ut här i Bollnäs. Livet utanför planen fungerar också jättebra.

Vem styr musiken i omklädningsrummet?

Inför träningen hade det även diskuterats musikval i omklädningsrummet. Enligt Tatu är det vanligtvis Johan som har störst inflytande över högtalarna, även om någon annan tycktes ha tagit över spellistan för dagen.

– Det var lite äldre och annorlunda musik. Jag vet inte om det var Simon Hansson eller någon annan som hade blandat spellistan.

Om Tatu själv får välja är det känslan snarare än musikstilen som avgör.

– Jag lyssnar på allt möjligt, både rock och rap. Det viktigaste är att det är låtar som ger en bra känsla.

Andreas Sonefors & Pär Linde