
19 feb Uddamålsseger mot ÖSK i serieavslut
Bollnäs hade avgjort matchen med tre mål på drygt tre minuter en bit in i andra halvlek. När man gör ytterligare ett mål, så tänker man att det nog kan rinna ifrån. Istället bjöd man in ÖSK och nerv i matchen.
Lördagsbandy i strålande sol. En företeelse som redan börjar kännas som ett avlägset och nostalgiskt minne, då allt fler lag spelar inomhus. Snart även våra kära orange-blåa kämpar. Den sista elitseriematchen har nu spelats av på Sävstaås iskvadrat. En sista match (kvalserien borträknad) som Bollnäs GIF fick fira med en seger, även om den satt onödigt långt inne. Poängen var oväsentliga för placeringen, då Bollnäs plats i serien redan var klar. Kvar var bara för lagen att spela för sina färger, sina supportrar och sponsorer.
Gästerna tar för sig direkt och får ytor mot ett hemmalag som ger ett något ängsligt intryck inledningsvis. Bollnäs får tre gånger hämta igen underlägen under den inledande halvleken, som slutar 3-3. Två av målen (L Westh och R Hämäläinen) kom på hörnor, vilket hintar om att man inte hade det helt lätt att spela sig igenom Örebros försvar. Anton Dahlberg drog till på distans för en kvittering innan halvtidsvisslan. Dessförinnan hade dock ÖSK skjutit en straff i bröstet på Oswald Gustavsson. Hade inte fru Fortuna lett från den klara eftermiddagshimlen, så hade halvtidssiffrorna kunnat visa 2-4 istället.
I andra halvlek, efter att hemmalaget spelat av den utvisning som Riku Hämäläinen dragit på sig i slutet av första halvlek vid straffsituationen, tog man över matchen. En lång stund kom ÖSK knappt över mittlinjen med bollen under kontroll. Här gör Bollnäs också sitt ryck i målprotokollet. 4-3 Caspher Ekström (54), 5-3 Philip Åström (56), 6-3 Anton Dahlberg (57). Äntligen lite islossning och utdelning på chanser. Trots att Örebro tar en time-out i det läget så kan Tim Stjernström smälla in en hörna till 7-3. Och här kändes allt kassaskåpssäkert, och man började smått fantisera om en fortsatt målfest som rent av kunde ge en storseger med tvåsiffrigt på tavlan.
Inte då!
Istället bjuder ett överoffensivt Bollnäs på jätteytor framför egen backlinje, och utan någon styrning att tala om, så ges Örebros anfallare enorma ytor framför en fallande backlinje, och kan på fyra minuter göra tre mål och jaga ikapp till 7-6. Efter en time-out från Bollnäs dämpas blödningen och Ere Verhelä kan ge Bollnäs lite andrum genom att sätta ett långskott i bästa (och för dagen besökande) Vesa Vuokila-klass i Joakim Bergkvists långa kryss.
Ändå infinner sig ytterligare dramatik. Detta efter att Tomas Knutson reducerat till 8-7 på hörna. Bollnäs tilldöms på övertid en straff, som den normalt så säkre Riku Hämäläinen får klen träff på och skjuter utanför. Matchen avslutas med Örebrohörna som dessutom får tas om, då domare Ulrik Bergman upptäcker tjuvstart på Bollnäs rus. Örebro klarar dock inte att förvalta sin sista chans att sno med sig en poäng i slutomgången, och slutar sist i elitserien, bara ett minusmål efter Tellus.
Snart väntar en tuff kvalserie, där långa resor till bortamatcher kommer att bli ett problem som måste hanteras. Något annat som behöver finna en lösning är balansen mellan offensiven och hemjobbet. Idag tappade Bollnäs ett solklart initiativ då man i sin anfallsglädje ett par gånger hade 3-4 man i höjd med motståndarens kortlinje när spelet vände. Samtidigt får inte en säkrad defensiv göra för stora avkall på en fungerande offensiv. Vi hoppas också hinna läka de skador som kvarstår och mönstra ett ordinarie lag inför de bataljer som återstår för att rädda elitseriekontraktet.
Det är nu vi supportrar får visa vår lojalitet och hjälpa laget i våra hjärtan framåt och uppåt.
Tommi Karppanen




















