Bollnäs fick måljubla tolv gånger ikväll och Arvid Rönnlund fick göra sitt första elitseriemål. Foto: Kolsmyr

Dussinet fullt när Ljusdal nollades!

Det tätnar kring det övre slutspelsstrecket efter giffarnas målkalas i SBB-arena ikväll. En riktigt stabil insats där vi äntligen fick lite redig utdelning i målprotokollet.

Linus Lusen Pettersson saknades i Bollnäs ikväll och Kasper Sandgren var tillbaka. Levi Laitinen fick ta liberopositionen i Lusens frånvaro och Tatu Ässämäki fick gå in som back.

Bollnäs kom ut till matchen ikväll ordentligt påkopplade och med stor spelglädje. Måhända var Ljusdal mer än lovligt tama. Men å andra sidan; vad ska de ta sig till mot ett heltaggat hemmalag? Det var stor närvaro och ett stort deltagande i Bollnäs såväl offensivt som defensivt. 6-0 var resultatet efter den första halvleken, varav tre mål tillkom efter hörnor.

  • (10) Riku Hämäläinen som fick ladda bra nog länge innan han i nivå med straffområdeslinjen, mitt framför mål, fick stänka in ledningsmålet.
  • (19) Tatu Ässämäki placerar in en vänsterhörna med snärtigt skott.
  • (23) Rasmus Skarps som stänker upp en högerhörna i nättaket.
  • (29) Denis Sadakov som gör ett väldigt vackert bandymål, ett klassisk Denis-mål, när han har klubban i isen då Linus Westh hittar honom med ett fint inspel.
  • (33) Linus Westh som håller sig framme och lägger in en hörnretur.
  • (38) Linus Westh som sätter egen retur efter fint inspel från vänster av Erik Pettersson.

En mycket väl genomförd första halvlek av Bollnäs således.

Andra halvleken började rätt så sömnigt. Ljusdal försökte kliva upp en aning och skapade några hörnor men utan att kunna hota i någon nämnvärd grad. Nån ribbträff vill jag minnas att de fick till. Men tempot var lite mer av vänskapskaraktär. Men glädjande nog så fick giffarna till slut fart på den andra halvleken också. På ca 20 minuter hade ytterligare sex pyttsar levererats.

  • (62) Rasmus Skarps i för honom perfekt läge där han en bit in i straffområdet drar till från höger, stenhårt i nät. Passet från Marcus Persson.
  • (66) Erik Pettersson medelst specialslalom innan han med en liten nätt fint rullar in bollen i nät fri med Aihonen i Ljusdalsmålet.
  • (79) Arvid Rönnlund med sitt första elitseriemål, där han med fart kommer runt på högerkanten och i mycket, mycket snäv vinkel lyckas lirka in bollen.
  • (82) Erik Pettersson stänker in högerhörna
  • (83) Denis Sadakov får bollen efter inspel från vänster av Linus Westh och placerar in bollen.
  • (84) Kasper Sandgren får bollen efter inspel från vänster av Denis Sadakov och placerar in bollen.

Matchen slutade alltså 12-0! Det var roligt att se giffarna ikväll. Ett koncentrerat och påkopplat hemmalag som verkligen levererade. Målskyttet också fördelat på åtta spelare vilket vittnar om stor delaktighet. Lite extra glädjande att Arvid Rönnlund fick göra sitt första elitseriemål. Han växer in i det alltmer och tar verkligen plats. Kul! Vill också ge ett extra plus till Linus Westh som har en tydligt stigande form. Flitig i poängprotokollet i kväll och tydligt inspirerad. Och med tanke på den hållna nollan så måste förstås Erik Persson också hyllas. De få gånger Ljusdal lyckades skapa något så var Erik stensäker i målet.

Nu är det två omgångar kvar och vi går mot en riktigt spännande avslutning av elitserien. Vi har rejält häng på den sista direktplatsen till kvartsfinal, där vi har en poäng upp till Hammarby på plats sex. Och ikväll bättrade vi på målskillnaden, och det rejält. Slår vi Gripen nästa vecka kan vi få en riktigt läcker match hemma mot Villa i den sista omgången.

Det har varit lite upp och ner den här säsongen, men vi är fortfarande med i racet. Och det är nu de viktiga matcherna väntar. Nu fortsätter vi stötta våra giffar ända in i kaklet så får vi se hur långt det räcker.

Nu väntar Gripen nere i Trollhättan på tisdag nästa vecka innan vi tar emot Villa Lidköping hemma i SBB-arena nästa fredag.

Jag vill önska er alla en riktigt trevlig helg!

Roger Henningsson