Arkivbild: Anders Gårdestig

Förlust mot Skutskär

Efter den fina prestationen föra veckan, då man fick med sig ett kryss med mersmak mot Rättvik, blev det en tyngre match mot Skutskär idag då man förlorade med 7–2.

Ronny Persson analyserar matchen såhär:

-Jag kände inte igen tjejerna riktigt idag från förra matchen. Det var inte alls samma drag och styrspelet fungerade inte alls idag, som fungerade så otroligt bra mot Rättvik. Det var perfekta förhållanden. Några minusgrader och vindstilla och en underbar bandydag. Så vi har ingenting att skylla på gällande förutsättningarna. Planen är väldigt trång och kort, så det blir trångt att spela på den och det hade vi pratat om innan att vi skulle byta sida snabbare och försöka gå runt mer eftersom det blir tjockt i mitten. Men det stämde inte för oss.

-Det var bara 2–0 i halvtid och så får vi 2–1 ganska direkt i början av andra, i första anfallet. Då trodde jag att det skulle rätta till sig. Men då gör de 3–1 ganska snart efter det. Efter 5–1 tog jag en time-out och då får vi 5–2. Men vi får inte upp spelet som vi vill. Våra försvarare och målvakt räddar oss från att det ska bli fler baklängesmål än vad det blir. Skutskär kom ofta igenom på mitten och kom med full fart mot försvaret, så de gjorde många bra saker där i försvaret.

-Nu får vi ladda om i veckan och träna på lite tufft. Vi möter Söråker hemma på söndag, den uppskjutna matchen, så får vi ladda om till den för vi kan betydligt bättre än vad vi visade idag.

Anders Gårdestig