
28 feb Säsongen över för herrlaget
Det var upplagt för en spännande femte och avgörande kvartsfinal i SBB Arena ikväll. Men riktigt spännande blev det aldrig då ett effektivt Edsbyn vann med 10-1 och får möta Västerås i semifinal.
Ja ikväll skulle den här händelserika kvartsfinalserien avgöras. Och det var bäddat för en riktigt spännande holmgång.
Inledningen av matchen bådade också gott. Bollnäs anföll med mycket folk och stoppade Edsbyns anfallsförsök effektivt. Men Edsbyn skulle visa upp en ruggig effektivitet denna halvlek. I Edsbyns första riktiga anfall, efter sju minuters spel, skapar de en hörna. Den hörnan sätter Teemu Määttä i mål som förstaskytt utan rus på sig. Mål på första målchansen alltså.
Bollnäs skapar några hörnor, men hörskyttet har inte funkat så vidare bra för Bollnäs denna kvartsfinalserie. De hörnor man skapar går oftast utanför mål eller fastnar i Edsbyns skickliga rus. Erik Pettersson får ett fint läge då han snor tillbaka bollen av en försvarare i straffområdet och går på skott, men inget mål. Även Rasmus Skarps får ett fint skottläge från vänster i straffområdet men en storspelande Henrik Karlström i Edsbyns mål står i vägen.
I stället för bollnäskvittering är det Edsbyn som utökar sin ledning efter en olycklig sekvens för Bollnäs. Erik Pettersson går på anfall men dras omkull. Men i stället för frislag går Edsbyn på omställning och Ted Hedell kan sätta 2–0.
Slarv i Bollnäs, då Hasse Andersson blir av med bollen på mittplan, leder till nästa omställning för Edsbyn. Och den här halvleken sitter alla bollar för Edsbyn. 3–0 Vadim Arkhipkine.
Bollnäs tar time out, men strax efter den utökar Edsbyn till 4–0 genom Ted Hedell. Då återstår cirka tio minuter av halvleken.
Ted Hedell skulle få måla ytterligare en gång innan halvtidsvilan. Och det är åter igen i en omställning för Edsbyn och Teds skott styrs olyckligt på en bollnäsförsvarare vilket ställer Erik Persson i bollnäsmålet. 5–0 i halvtid till Edsbyn och uppförsbacken var enorm! Men Edsbyn tog igen en 5–0 ledning i första kvartsfinalen så helt omöjligt att vända på steken var det ju inte, även om Edsbyn sällan släpper en sådan ledning.
När Edsbyn sätter 6–0 i inledningen av andra halvlek kändes dock matchen avgjord. Samuli Helavuori frispelar Albin Bysell som enkelt kan rulla in bollen.
7–0 i minut 58. Wikblad med en kanon förbi Persson i målet.
8–0 i minut 66. Marius Åström kommer fri.
Med dryga tio minuter kvar av matchen kommer Linus Westh fri och kan spräcka Karlströms målnolla, men Arkhipkine och Hedell gör ett varsitt mål innan matchen är slut och skriver segersiffrorna till hela 10–1.
Ja, vad ska man säga efter en sådan här match? Den här matchutvecklingen var det nog ingen som på förhand hade kunnat förutse. Och vad som gick snett är också svårt att
analysera. Ett ruggigt effektivt Edsbyn som satte alla lägen i första halvlek samtidigt som Bollnäs inte förvaltade de lägen som de fick dödade matchen redan efter 45 minuter.
Bollnäs gör ändå en helt OK kvartsfinalserie men känslan är att Edsbyn varit lite tyngre, även fast Bollnäs vann två av matcherna. Edsbyn är sin vana trogen alltid starka i slutspel och Bollnäs räckte helt enkelt inte till i år.
Vill ändå passa på att tacka laget för en fantastisk säsong där vi fått uppleva många häftiga matcher. Vår smått otroliga inledning av serien med nio matcher utan förlust är väl det som man kommer minnas mest från den här säsongen och vi slutar på en stabil tredjeplats i serien.
Även publiken ska ha en stor eloge! Man har slutit upp på ett otroligt sätt den här säsongen och stöttat laget från läktaren.
Ett stort tack även till både Bollnäs och Edsbyns supportrar som gjort den här kvartsfinalserien till en derbyfest, trots allt som stört runt omkring.
Nu slickar vi såren ett tag efter den här säsongen och laddar för att komma tillbaka ännu starkare säsongen 2024/2025.
Det finns dock fortfarande mer bandy att titta på då vårt damlag spelar sin sista match för säsongen söndagen den 10/3 då de möter HAIK. Kom gärna dit och stötta till seger!
Anders Gårdestig