Tova Källgren ansluter till Bollnäs

Nästa nyförvärv till Bollnäs damlag är Tova Källgren.

Vem är Tova Källgren?

-Jag är 16 år och kommer från Söderfors som ligger lite utanför Tierp. På fritiden spelar jag fotboll och umgås med kompisar.

Vad har du för bandybakgrund?

-Jag har bara spelat sedan 22/23. Jag började i SAIK men på grund av avståndet valde jag att gå till Skutskär en säsong och sedan vidare till UNIK/BoIS när Skutskär lade ner. Nu i mars var jag med och spelade DLT med distrikt mellan.

Vad fick dig att välja Bollnäs?

-Jag har hört bra om föreningen och när jag var och hälsade på så kändes det som en förening som vill satsa på ungdomar och framför allt lyfta tjejerna. Jag ser även förutsättningarna att kunna utvecklas.

Vad är du för typ av bandyspelare? Vad spelar du på för position?

-Jag är en offensiv spelare som oftast spelar vinge men har varierat som halv.

Vad har du för styrkor som bandyspelare och vad tror du att du kommer att tillföra Bollnäs i vinter?

-Mina styrkor är att jag alltid kämpar för laget. Jag är ganska snabb och har bra spelförståelse. Jag kommer att tillföra en härlig energi i gruppen.

Vad känner du till om Bollnäs bandy? Känner du några av spelarna där sedan tidigare?

-Jag känner systrarna Holmberg sedan tidigare. Sedan har jag träffat några andra spelare efter matcher/distrikt och jag märker att de är en bra grupp.

När ansluter du till laget? Kommer du flytta till Bollnäs eller pendla?

-Jag kommer förhoppningsvis att ansluta den 12 augusti för ett första ispass. Jag kommer att flytta till Bollnäs när skolan börjar.

Thomas Bolinder, elitgruppen, kommenterar:

-Det känns väldigt roligt att välkomna Tova till Bollnäs. Att vi nu får tjejer utifrån som väljer att flytta hit för att gå bandygymnasiet och utveckla sin bandy är ett kvitto på att vi jobbar åt rätt håll. Vi vill skapa en miljö där unga tjejer ser Bollnäs som ett naturligt alternativ om man vill satsa på sin bandy. Tova är en ambitiös och spännande spelare och vi tror att hon har väldigt goda möjligheter att fortsätta utvecklas hos oss.

Anders Gårdestig